Zasady oceny materiału dowodowego w postępowaniu administracyjnymAdministracja publiczna

Zasady oceny materiału dowodowego w postępowaniu administracyjnym

Opis szkolenia

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nakładają na organ administracji publicznej obowiązek dopuszczenia jako dowodu nie tylko środków dowodowych wymienionych wprost w k.p.a., lecz „wszystkiego, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem". Z brzmienia tego przepisu wynika, że przez pojęcie dowodu należy rozumieć także inne dowody niewymienione wyraźnie w tym przepisie. W tym sensie trafnie stwierdza się w piśmiennictwie, że kodeks nie zawiera zamkniętego katalogu środków dowodowych dopuszczalnych w postępowaniu dowodowym, lecz że jest to jedynie wyliczenie przykładowe, na co wskazuje użycie zwrotu "w szczególności". Nie jest jasne, jakie są zasady i tryb korzystania ze środków dowodowych nieprzewidzianych w kodeksie. Należy przyjąć, że organ administracji publicznej przeprowadza dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów (art. 308 k.p.c.). W odniesieniu do pozostałych środków dowodowych, tzw. dowodów nienazwanych, sposób ich przeprowadzenia powinien określić organ administracji publicznej, stosując odpowiednio przepisy o dowodach. Należy opowiedzieć się w tej materii za odpowiednim stosowaniem powyższych przepisów kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu administracyjnym, bowiem także w zakresie dowodów nieprzewidzianych w kodeksie organ administracji publicznej powinien kierować się regułami określonymi przez prawo.

W trakcie szkolenia omawiane są poszczególne etapy procesu administracyjnego, w szczególności postępowanie dowodowe, w oparciu o literaturę przedmiotu, casusy a wszystko wsparte jest przykładami z orzecznictwa. Program szkolenia został przygotowany w oparciu o doświadczenie prowadzącego, z którego wynika wiedza na temat najczęściej pojawiających się problemów i błędów. Uczestnicy szkolenia po jego zakończeniu będą posiadali wiedzę na temat aktualnych linii orzeczniczych sądów administracyjnych z zakresu postępowania dowodowego administracyjnego, a także będą potrafili w praktyce zastosować zasady postępowania administracyjnego, prawidłowo prowadzić postępowanie dowodowe.

Program

Zasady postępowania administracyjnego

  • Omówione zostaną wszystkie zasady ogólne w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych

Zasady postępowania dowodowego

Środki dowodowe

  • Dowód z dokumentu (urzędowego, zagranicznego, prywatnego)
  • Dowód z opinii biegłego
  • Dowód z oględzin
  • Dowód z zeznań świadka
  • Dowód z przesłuchania stron

Zawiadomienie o miejscu i czasie dowodu

Ocena przeprowadzonego postępowania dowodowego

Prawidłowa decyzja administracyjna po zakończonym postępowaniu dowodowym

Korzyści

Poznanie zasad postępowania dowodowego, ze szczególnym uwzględnieniem nowych zasad wywodzonych ze zmian KPA.

Pozyskanie umiejętności prawidłowego ustalania i utrwalania stanu faktycznego w toku postępowania administracyjnego.

Przedstawienie praktycznych problemów przeprowadzania postępowania dowodowego oraz wykorzystywania środków dowodowych.

Nabycie umiejętności w zakresie prawidłowego sporządzania uzasadnienia decyzji administracyjnej.

Pozyskanie wiedzy jakie są zasady i tryb korzystania ze środków dowodowych nieprzewidzianych w kodeksie.

Na warsztatach skonfrontowana zostanie „codzienna praktyka urzędu” z orzecznictwem sądów administracyjnych.

Ekspert

Tomasz Lewandowski
Prof. WSUS Tomasz Lewandowski

Profesor WSUS, Doktor nauk prawnych, radca prawny. Czynny szkoleniowiec wysoko oceniany przez uczestników szkoleń, od ponad 12 lat prowadzi szkolenia dla pracowników administracji publicznej w zakresie procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej. Praktyk, radca prawny doradzający Klientom w ramach Kancelarii Radców Prawnych Dr Lewandowski, Majcherek i Wspólnicy oraz Koordynator Biura Prawnego w MPGM S.A. w Poznaniu. Naukowiec - adiunkt w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, habilitant w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Posiada również doświadczenie w sądownictwie - były starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu. Autor książek, publikacji, komentarzy oraz glos z zakresu postępowania administracyjnego, egzekucyjnego, sądowoadministracyjnego oraz samorządu terytorialnego. Współautor procedur administracyjnych do programu Lex Navigator Postępowanie administracyjne.

czytaj więcej

Informacje organizacyjne

Cena obejmuje:
Udział w szkoleniu oraz indwyidualne konsultacje z ekspertem
Lunch i nielimitowany serwis kawowy
Materiały szkoleniowe
Certyfikat potwierdzający udział
Możliwość zwolnienia z VAT
Nie czekaj, zgłoś się na szkolenie już dziś!
zapisz się

Dostępne terminy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zamknij