Kryteria oceny a ocena bieżąca i okresowa - jak zbudować i wdrożyć efektywny systemMenedżerskie

Szkolenie kryteria oceny a ocena bieżąca i okresowa

Zajęcia podnoszące poziom wiedzy praktycznej osób kierujących innymi. Omawiany jest temat oceny pracy podwładnych oraz problemy występujące w zarządzaniu - w szczególności w ocenie okresowej i rozliczaniu podwładnych.

Szkolenie opiera się na 25 latach praktyki eksperta w kierowaniu (jako menedżera, konsultanta, trenera). Jest przeznaczone jest dla kierowników wszystkich szczebli.

W przystępny, zrozumiały sposób udostępniana jest uczestnikom wiedza oraz przekazywane są i omawiane są przykłady - jak powinno wyglądać przekazywanie zadań, ocena i rozliczanie podwładnych, bieżące zarządzanie i motywowanie.

Wymagania pracodawcy

• Istota kontraktu związanego z zatrudnieniem - co należy uświadamiać pracownikom
  • Zasada bezpośredniego podporządkowania w praktyce - przełożenie na praktykę oceny

Efektywna ocena i rozliczanie zatrudnionych

• Konstruowanie systemu ocen, opracowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników
  • Trendy w systemach ocen i w ocenie bieżącej - przykłady
  • Przykładowe zestawy kryteriów rekomendowanych do systemów ocen
  • Jak konstruować formularze, procedura – omówienie obowiązujących zasad i przykłady dobrych rozwiązań - Konsekwencje oceny oraz wpływ oceny na inne aspekty zarządzania
  • Rozmowa oceniająca – znaczenie, zasady i właściwy schemat przeprowadzania
  • Przykładowe pytania w rozmowie oceniającej (jak nawiązywać do realizacji zadań i efektów, jak rozmawiać o kompetencjach)
  • Właściwa reakcja na pomyłki, błędy, zaniechanie, ignorowanie poleceń przełożonych
  • Wymagania dotyczące postaw i zachowań pracowników
  • Ćwiczenie - trzy przykłady rozmów oceniających – omówienie sytuacji
  • Dyscyplinowanie pracownika - sytuacje skrajne
  • Zarzuty pracowników pod adresem kierownika - gdzie znajdują się granice i jak o tym dyskutować
  • Trudne decyzje kadrowe i ich uzasadnienie oraz komunikowanie
  • Konflikt w sytuacji oceny/ rozliczania podwładnych

Efektywne przekazywanie zadań – podstawą ewaluacji

• Zadaniowość - co oznacza w praktyce
  • Zgodne z prawem i zrozumiałe formułowanie i przekazywanie zadań dla podwładnych
  • Zadania „twarde” i „miękkie”
  • Uniwersalny formularz celów i zadań
  • Kontrola przebiegu realizacji zadań (również w kontekście pracy zdalnej)
  • Sposoby wykorzystania efektów kontroli
  • Rodzaje błędów podwładnych
  • Odpowiedzialności kierownika/ odpowiedzialności pracownika
  • Pojęcie staranności w realiach pracy
  • Warunki do wprowadzenia zasady staranności
  • Autonomia pracownika w procesie zadaniowym
  • Krytyka i opór podwładnych - możliwości przełamywania
  • Ćwiczenie - podejście do komunikacji w miejscu pracy
  • Techniki asertywności w praktyce - właściwe rozumienie i właściwe stosowanie

Motywacja w ocenie

• Motywacja - jej właściwe rozumienie
  • Ćwiczenie - podejście do motywacji
  • Ważne kwestie w rozmowach z podwładnymi - różnica pomiędzy gratyfikacją sprawiedliwą, a obiektywną
  • „Rozwijający kierownik” - charakterystyka i zasady pracy
  • Roszczeniowość pracowników - jej uzasadnienie i jej granice. Sposoby reagowania na roszczeniowość

Podsumowanie zajęć

• Rekomendacje dla uczestników

Zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie technik konstruowania systemu ocen

Poznanie przykładowych zestawów kryteriów rekomendowanych do systemów ocen

Zwiększenie umiejętności motywacyjnych

Praktyczne ćwiczenia oraz przykłady optymalnych rozwiązań dla uczestników

Jarosław Marciniak

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w zakresie zarządzania pracą, ekspert w dziedzinie zarządzania pracą i prawa pracy. Od ponad 25 lat zajmuje się zarządzaniem pracownikami jako menedżer personalny, konsultant i trener. Jego zainteresowania zawodowe skupiają się na kompleksowej problematyce HR (audyty, analizy), regulacjach wewnętrznych (regulaminy, procedury) oraz systemach ocen i wynagradzania. Właściciel firmy HR Audytor. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 18 lat realizuje specjalistyczne szkolenia w dziedzinie zarządzania i prawa pracy. Autor ponad 300 artykułów, komentarzy oraz opracowań dotyczących zarządzania ludźmi i prawa pracy, a także 15 książek związanych z tymi zagadnieniami (m.in. Optymalizacja zatrudnienia, Wolters Kluwer, Warszawa 2009, 2016, 2020; Regulaminy i procedury w firmie, Wydawnictwo LEX, Warszawa 2012 i 2014; Meritum HR, Wolters Kluwer, Warszawa 2011, 2013 i 2018, „Audyt i controlling funkcji personalnej w przedsiębiorstwie”, Wyd. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005 oraz 2010, III rozszerzone wydanie w 2015).