AKADEMIA LEGISLACJI: Zasady techniki prawodawczej i ocena wpływu w procesie prawodawczymAdministracja publiczna

AKADEMIA LEGISLACJI: Zasady techniki prawodawczej i ocena wpływu w procesie prawodawczym

Opis szkolenia

Szkolenie zasady techniki prawodawczej

Na zasady tworzenia prawa składają się ogólne reguły wywodzone z przepisów Konstytucji, obowiązujące procedury oraz Zasady techniki prawodawczej stanowiące kanon praktycznych technik niezbędnych dla zredagowania poszczególnych przepisów oraz sporządzenia projektu całego aktu prawnego. Znajomość zasad techniki prawodawczej przydatna jest każdemu kto musi sporządzać lub opiniować projekty aktów prawnych.

Proponujemy Państwu udział w szkoleniu zasady techniki prawodawczej, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie stosowania poprawnych technik prawodawczych w projektach ustaw, rozporządzeń i aktów prawa wewnętrznego oraz dotyczących oceny skutków regulacji.

Znaczna część szkolenia poświęcona będzie omawianiu wybranych Zasad techniki prawodawczej oraz problemów legislacyjnych ilustrowanych praktycznymi przykładami. Ćwiczenia polegać będą zarówno na analizie przedstawionych materiałów, jak i na samodzielnym wykonywaniu zadań legislacyjnych. Dzięki takiej formule uczestnicy będą mogli w praktyce zweryfikować pozyskaną wiedzę.

Niewątpliwie istotną wartością szkolenia jest osoba prowadząca - legislator, który posiada zarówno wiedzę teoretyczną, jak i przede wszystkim przygotowanie praktyczne - wieloletnie doświadczenie w pracy legislacyjnej pozyskane w Rządowym Centrum Legislacji, w trakcie zajęć prowadzonych w Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, na Podyplomowym Studium Legislacji na UMCS w Lublinie, na Aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji oraz w ramach licznych szkoleń i warsztatów.

Program

Akty powszechnie a akty wewnętrznie obowiązujące – różnice w procedurze ustanawiania, typologii i stosowaniu zasad techniki prawodawczej

Wybrane zasady techniki prawodawczej – teoria, analiza praktyki, ćwiczenia – dotyczące w szczególności

  • makro- i mikrokompozycji projektu aktu normatywnego,
  • przepisów upoważniających i projektów aktów wykonawczych,
  • przepisów epizodycznych, przejściowych, dostosowujących, końcowych,
  • nowelizacji
  • tworzenia i znoszenia organów.

Zasady techniki prawodawczej a akty prawa wewnętrznego

Dobre praktyki legislacyjne

  • źródło,
  • znajomość,
  • znaczenie.

Ocena wpływu – pojęcie i znaczenie w procesie prawodawczy

Formalne podstawy przeprowadzania oceny wpływu

Źródła wiedzy w procesie opracowywania oceny skutków regulacji

Sposób przeprowadzenia oceny wpływu – analiza przypadków, ćwiczenia

Korzyści

Podniesienie kompetencji w zakresie stosowania wybranych Zasad techniki prawodawczej

Umiejętność stosowania wybranych technik legislacyjnych przy opracowywaniu, korygowaniu lub opiniowaniu projektu aktu prawnego

Umiejętność rozwiązywania problemów natury legislacyjnej

Szkolenie oparte na najlepszych praktykach oraz praktycznym doświadczeniu eksperta prowadzącego

Ekspert

Maciej Berek
dr Maciej Berek

radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt oraz Kierownik Podyplomowego Studium Legislacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego oraz problematyki tworzenia i ogłaszania prawa, prowadził zajęcia z zakresu procedur prawodawczych, zasad tworzenia prawa i techniki prawodawczej m. in. w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, na Podyplomowym Studium Zagadnień Legislacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim, Podyplomowym Studium Legislacji na UMCS w Lublinie oraz na Aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji.

czytaj więcej

Informacje organizacyjne

Cena obejmuje:
Udział w szkoleniu oraz indwyidualne konsultacje z ekspertem
Lunch i nielimitowany serwis kawowy
Materiały szkoleniowe
Certyfikat potwierdzający udział
Możliwość zwolnienia z VAT
Nie czekaj, zgłoś się na szkolenie już dziś!
zapisz się

Dostępne terminy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zamknij