Szkolenie – „Zasady prawa Unii Europejskiej – niezbędnik dla urzędników administracji publicznej”
Praktyczny udział w procesie legislacyjnym wymaga znajomości nie tylko prawa krajowego, lecz także prawa międzynarodowego, w szczególności prawa Unii Europejskiej. Znajomość prawa UE jest niezbędna i przydatna na etapie udziału w procesie decyzyjnym na poziomie Unii Europejskiej, tzn. na etapie określania stanowiska państwa członkowskiego wobec projektowanych przepisów prawa UE (reprezentując polski rząd w instytucjach i organach unijnych). Warto wówczas znać i umieć zastosować w praktyce zasady prawa Unii Europejskiej określające podział kompetencji między UE a państwa członkowskie i ich wykonywanie przez Unię (zasada kompetencji powierzonych, zasada pomocniczości, zasada proporcjonalności).
Znajomość prawa UE jest niezbędna i przydatna także w procesie stanowienia prawa polskiego, zarówno w celu transpozycji przepisów prawa UE, jak również w obszarach nieobjętych harmonizacją na poziomie unijnym. Zapewnienie zgodności prawa polskiego z prawem UE wymaga przy tym nie tylko dostosowania do obowiązujących przepisów rozporządzeń i dyrektyw unijnych (prawo pochodne), lecz także - respektowania zasad ogólnych prawa UE, takich jak zasada niedyskryminacji, zasada proporcjonalności, zasada pewności prawa.
Znajomość tych reguł przez osoby zaangażowane w projektowanie ustaw i rozporządzeń pozwala na skuteczne osiąganie celów zamierzonych przez ustawodawcę, przy jednoczesnym poszanowaniu zobowiązań międzynarodowych i unikaniu sporów dotyczących potencjalnej niezgodności prawa krajowego z prawem UE w przyszłości.
Proponowane szkolenie„Zasady prawa Unii Europejskiej – niezbędnik dla urzędników administracji publicznej”, przygotowuje Państwa, z wykorzystaniem przykładów i ćwiczeń praktycznych, do udziału w procesach projektowania i negocjowania treści przepisów prawa UE (etap stanowienia prawa w UE) oraz w procesie opracowywania projektowanych przepisów polskich z perspektywy zasad prawa UE. Możliwe dostosowanie treści programowych oraz przykładów do specyfiki/tematyki/właściwości zamawiającego urzędu (w miarę możliwości).
Forma przeprowadzenia szkolenia i materiały szkoleniowe:
- szkolenie prowadzone z wykorzystaniem prezentacji Power Point oraz elektronicznych narzędzi aktywizacji uczestników (interaktywne platformy);
- uczestnicy analizują i rozwiązują kazusy przedstawione przez prowadzącego, do większości punktów szkolenia.
Dodatkowe materiały szkoleniowe:
- prezentacja Power Point w postaci wydruku dla każdego uczestnika;
- materiały źródłowe - wybór przepisów prawa UE oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; kazusy; wybrana literatura.
Uwaga: W ciągu miesiąca po szkoleniu prowadzący szkolenie udziela wsparcia w zakresie utrwalenia umiejętności nabytych w trakcie szkolenia, zapewniając konsultacje mailowe i telefoniczne w sprawach objętych przedmiotem szkolenia.