Prowadzenie stron internetowych jednostek publicznych w kontekście ochrony danych osobowych i praw autorskichAdministracja publiczna

Jednostki sektora finansów publicznych nie mają obowiązku by prowadzić własną stronę internetową, zobowiązane są natomiast na podstawie przepisów prawnych do posiadania BIP. To, czy dana jednostka będzie mieć stronę internetową zależy od jej wewnętrznej decyzji. W kontekście nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych niezwykle istotne jest by treści publikowane na stronach internetowych były zgodne z tymi wymaganiami. Dodatkowo należy wspomnieć o niezwykle istotny aspekcie jakim jest ochrona praw autorskich. Powstaje więc pytanie, jak jednostki sektora finansów publicznych powinny prowadzić strony internetowe by w kontekście ochrony danych osobowych i praw autorskich być zgodnym  z przepisami prawa?

Zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu prowadzenie stron internetowe jednostek publicznych w kontekście ochrony danych osobowych i praw autorskich.

RODO – podstawowe pojęcia w kontekście prowadzenia stron internetowych

• Dane osobowe
  • Przetwarzanie
  • Administrator
  • Podmiot przetwarzający
  • Pseudonimująca

Projektowanie stron internetowych w zgodzie z RODO

• Prywatność w fazie projektowania
  • Domyślna ochrona danych
  • Szacowanie ryzyka
  • Zabezpieczenia

Prowadzenie i obsługa stron internetowych a prawa autorskie

• Dzieło a utwór
  • Autor – podmiot praw autorskich
  • Prawa autorskie a umowa o pracę
  • Prawa osobiste i majątkowe
  • Licencje

Praktyka – najważniejsze pytania

• Jakie treści można publikować?
  • Czy i kiedy można publikować zdjęcia?
  • Co trzeba sprawdzić przed publikacja?
  • Jak powinien wyglądać formularz kontaktowy?
  • Newsletter – czy potrzebny regulamin?
  • Internetowe biuro obsługi klienta – jak wdrożyć?

Odpowiedzi na pytania uczestników

przekazanie praktycznych wskazówek, które ułatwią profesjonalne i zgodne z prawem prowadzenie strony internetowej jednostki publicznej

zdobędziesz wiedzę jak korzystając z wytworów cudzej twórczości dbać o ochronę przysługujących twórcy niezbywalnych autorskich praw osobistych

biorąc udział w szkoleniu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia niezgodności z przepisami ochrony danych osobowych

szkolenie prowadzi ekspert z praktyką w ochronie danych osobowych i prawie autorskim

Kamila Kędzierska

Radca prawny, redaktor naczelny kwartalnika "Informacja w Administracji Publicznej", pracownik aparatu administracji samorządowej. Trener i autor szkoleń zawodowych dla pracowników samorządowych z zakresu dostępu do informacji publicznej oraz prawa ochrony danych osobowych. Autorka licznych publikacji dotyczących ochrony danych osobowych oraz dostępu do informacji publicznej, m.in. współautor „Dostęp do informacji publicznej” wyd. Beck, autor „ Dostęp do informacji publicznej a prawo do prywatności” wyd. Beck. Ukończyła studia doktoranckie w katedrze Historii Administracji i Myśli Administracyjnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opinie

Ciekawe warsztaty angażujące uczestników. Omówione tematy uzupełniły moją wiedzę.
6 / 6
Przekazana wiedza pomocna w pracy w ujęciu praktycznym. Udzielono odpowiedzi na zadawane pytania w sposób merytoryczny i zadawalający.
6 / 6