AKADEMIA LEGISLACJI: Postępowania o naruszenie prawa UE prowadzone przez Komisję Europejską przeciwko Polsce, w tym przed Trybunałem Sprawiedliwości UEAdministracja publiczna

AKADEMIA LEGISLACJI: Postępowania o naruszenie prawa UE prowadzone przez Komisję Europejską przeciwko Polsce, w tym przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Opis szkolenia

Szkolenie postępowania o naruszenie prawa UE

Prawidłowa i terminowa implementacja prawa Unii Europejskiej do prawa krajowego stanowi ogromne wyzwanie dla ministerstw i urzędów odpowiedzialnych za ten proces. Nieprawidłowe oraz nieterminowe wdrożenie prawa UE rodzi szereg konsekwencji, w tym przede wszystkim skutkuje wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania przeciwko państwu członkowskiemu w związku z brakiem transpozycji lub niewłaściwym wdrożeniem prawa UE do krajowego porządku prawnego. Postępowania te mogą zakończyć się nałożeniem wielomilionowych kar finansowych na państwo członkowskie. Właściwe zrozumienie zasad rządzących postępowaniami oraz dobra znajomość tych zagadnień są więc kluczowe z punktu widzenia zminimalizowania tego ryzyka. Szkolenie postępowania o naruszenie prawa UE oparte jest o liczne przykłady prawidłowych rozwiązań poszczególnych problemów oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.

Szkolenie prowadzi radca prawny Katarzyna Majcher - pełniąca funkcję Krajowego Koordynatora Transpozycji Dyrektyw, radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie wdrażania prawa UE do krajowego porządku prawnego, odpowiedzialna za koordynację postępowań prowadzonych przez Komisję Europejską przeciwko Polsce. Wielokrotnie reprezentowała ona Polskę jako pełnomocnik w postępowaniach w Trybunale Sprawiedliwości UE, w tym w wielu sprawach skargowych.

Szkolenie postępowania o naruszenie prawa UE kierujemy do legislatorów oraz innych osób uczestniczących w procesie wdrażania prawa Unii Europejskiej do prawa krajowego w ministerstwach, urzędach centralnych i innych urzędach państwowych, prawników (radców prawnych, adwokatów, sędziów) chcący poszerzyć swoją wiedzę w zakresie prawa Unii Europejskiej.

Szkolenie prowadzone będzie w oparciu o prezentację Power Point, zawierającą zestawienie przepisów oraz omawiane przykłady.


Program

Postępowania o naruszenie prawa UE prowadzone przez Komisję przeciwko państwu członkowskiemu na podstawie art. 258 oraz art. 260 TFUE na etapie przedsądowym

  • Rodzaje postępowań
  • Etapy postępowania
  • Jak prawidłowo skonstruować odpowiedź do Komisji
  • Możliwość przedłużenia terminu na udzielenie odpowiedzi
  • Wymogi proceduralne

Postępowania prowadzone przez Komisję Europejską w ramach systemu EU Pilot (etapy, terminy, prawidłowo skonstruowana odpowiedź do Komisji)

Postępowania o naruszenie prawa UE na etapie sądowym     

  • Faza pisemna i ustna postępowania    
  • Regulamin Trybunału Sprawiedliwości, Statut Trybunału Sprawiedliwości UE – praktyczne aspekty
  • Praktyczne instrukcje dla stron dotyczące spraw wnoszonych do Trybunału
  • Omówienia wybranego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego art. 258 i art. 260 TFUE
  • Art. 260 ust. 3 TFUE - możliwość nałożenia kar pieniężnych na państwo członkowskie w przypadku braku transpozycji dyrektywy, przedstawienie najnowszej praktyki Komisji Europejskiej w tym zakresie

Możliwość zarządzenia środków tymczasowych (przykłady)

Skutki niewykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE – postępowanie w trybie art. 260 ust. 2 TFUE

Przykłady nieprawidłowo wdrożonych dyrektywy (na przykładzie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach skargowych oraz postępowań prowadzonych przez Komisję przeciwko Polsce)

Korzyści

Szkolenie oparte o przykłady prawidłowych rozwiązań poszczególnych problemów oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Poznają Państwo zasady rządzące postępowaniami prowadzonymi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Dowiedzą się Państwo jak zminimalizować ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania

Szkolenie prowadzone przez praktyka - Krajowego Koordynatora Transpozycji Dyrektyw

Ekspert

Katarzyna Majcher
Katarzyna Majcher

Radca prawny, członek OIRP w Warszawie,  absolwentka WPiA Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa europejskiego.

W latach 2010-2018 zastępca dyrektora, a następnie dyrektor Departamentu Prawa Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Obecnie pełni funkcję Krajowego Koordynatora Transpozycji Dyrektyw, koordynując proces wdrażania prawa europejskiego w Polsce oraz postępowania o naruszenie prawa Unii Europejskiej prowadzone przez Komisję Europejską przeciwko Polsce. Autorka publikacji z zakresu prawa medycznego oraz prawa europejskiego.

Prowadzi zajęcia z zakresu prawa europejskiego na aplikacji komorniczej, w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Różne rodzaje notyfikacji w procesie legislacyjnym, Prawo międzynarodowe i prawo UE w krajowym porządku prawnym). Ekspert doradzający państwom aspirującym do członkostwa w Unii Europejskiej w ramach projektów pomocy przedakcesyjnej (Macedonia Północna, Kosowo).

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w dziedzinie prawa Unii Europejskiej. Wielokrotnie reprezentowała Polskę jako pełnomocnik w postępowaniach w Trybunale Sprawiedliwości UE, zarówno w sprawach skargowych, jak i prejudycjalnych. Pełniąc przez wiele lat stanowiska kierownicze nadzorowała zgodność wdrażanego w Polsce prawa z prawem Unii Europejskiej niemal we wszystkich obszarach.

Karierę zawodową rozpoczynała w Ministerstwie Zdrowia (2002-2006), gdzie kierowała Wydziałem Uznawania Kwalifikacji w Zawodach Medycznych. Przez rok pracowała jako ekspert narodowy w Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego. Prowadziła także zajęcia na Podyplomowym  Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny.

czytaj więcej

Informacje organizacyjne

Cena obejmuje:
Udział w szkoleniu oraz indwyidualne konsultacje z ekspertem
Lunch i nielimitowany serwis kawowy
Materiały szkoleniowe
Certyfikat potwierdzający udział
Możliwość zwolnienia z VAT
Nie czekaj, zgłoś się na szkolenie już dziś!
zapisz się

Dostępne terminy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zamknij