Kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznychAdministracja publiczna

Kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych

Do 28 maja 2024
Po 28 maja 2024

Kontrola zarządcza w administracji publicznej szkolenie

Celem szkolenia jest zaprezentowanie propozycji sposobów wypełnienia zadań jednostek sektora finansów publicznych wynikających z obowiązku sprawowania kontroli zarządczej m. in dotyczących planowania działalności, zarządzania ryzykiem, samooceny kontroli zaradczej, sporządzania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej. Proponowane rozwiązania są efektem wieloletniego  doświadczenia prowadzącego szkolenie w zakresie kontroli zarządczej. Szkolenie przeznaczone dla pracowników jednostek sektora finansów publicznych, które zobowiązane są do sprawowania kontroli zarządczej lub jednostek, w których ten obowiązek ma być dopiero wprowadzony.

Przyczyny i cele wdrożenia kontroli zarządczej oraz źródła koncepcji kontroli zarządczej

Nowe rozwiązania zarządcze wprowadzone do jednostek sektora finansów publicznych w ramach kontroli zarządczej

Przegląd Standardów kontroli zarządczej

Plan działalności jednostki i sprawozdanie z jego wykonania:

• rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania,
  • komunikat Ministra Finansów ws. wytycznych w zakresie planowania i zarządzania ryzykiem,
  • określanie celów i zadań oraz mierników realizacji celów (ćwiczenia),
  • dobre praktyki w zakresie sporządzania planu działalności i monitorowania jego wykonania

Zarządzanie ryzykiem realizacji celów i zadań:

• wytyczne dla zarządzania ryzykiem wynikające ze Standardów kontroli zarządczej oraz komunikatu Ministra Finansów ws. wytycznych w zakresie planowania i zarządzania ryzykiem,
  • schemat graficzny procesu zarządzania ryzykiem,
  • najważniejsze zasady zarządzania ryzykiem.

Samoocena kontroli zarządczej:

• komunikat Ministra Finansów ws. szczegółowych wytycznych w zakresie samooceny kontroli zarządczej,
  • cel przeprowadzania samooceny kontroli zarządczej,
  • dobre praktyki przeprowadzania samooceny kontroli zarządczej

Uzyskanie zapewnienia o stanie kontroli zarządczej oświadczenie o stanie kontroli zarządczej:

• rozporządzenia Ministra Finansów ws. w sprawie wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej,
  • propozycje rożnych sposobów przygotowania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej,
  • zagrożenia wiążące się ze sporządzaniem oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.

Monitorowanie kontroli zarządczej – dobre praktyki

Najczęstsze błędy popełnianie w wypełnianiu obowiązku sprawowania kontroli zarządczej (m. in. na podstawie raportów Najwyższej Izby Kontroli).

1. Zdobycie umiejętności zaprojektowania lub udoskonalenia działań, do których jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są w związku obowiązkiem sprawowania kontroli zarządczej.

2. Zapoznanie się z dobrymi praktykami w zakresie kontroli zarządczej stosowanymi w różnych jednostkach sektora finansów publicznych.

Marek Sawicki

Jestem doświadczonym trenerem i autorem wielu szkoleń otwartych i zamkniętych. Specjalizuję się w problematyce zarządzania ryzykiem, kontroli zarządczej, audytu wewnętrznego i budżetowania w układzie zadaniowym. Posiadam certyfikat audytora wewnętrznego wydany przez Ministra Finansów. Pracuję w urzędzie centralnym na stanowisku naczelnika wydziału - zajmuję się m. in. zarządzaniem ryzykiem oraz planowaniem strategicznym i operacyjnym. Jestem autorem kilku wystąpień poświęconych problematyce zarządzania, które prezentowane były na ogólnopolskich konferencjach.

Do 28 maja 2024